Skip to content
 

Jäsentiedote 11/22

 1. Syyskokous ja kerhoilta 8.11
 2. Junnujen kisat 20.11
 3. Jääkiipeilykurssit: peruskurssi 16-18.12 ja jatkokurssi 6-8.1.2023
 4. Jääkiipeilyreissu 25-27.11 Ruotsiin
 5. KTO 1 25-27.11 Oulussa
 6. Finice2023
 7. Jäätorni
 8. Junnuohjaajien koulutuspäivä

1. Tervetuloa tiistaina 8.11 seuran syyskokoukseen klo 18.00 OKK:lle (Paakakatu 7), tarjolla kahvia ja leivonnaisia. Virallisen kokouksen jälkeen n 19.00 ilta jatkuu Markus Huhtalan pitämällä seuraillalla: Vuorikiipeilyn aloittaminen. Kiipeilyä myös seuran vuorolla ja saunaa ja paljua tarjolla (omat pyyhkeet mukaan). Tervetuloa mukaan suunnittelemaan seuran toimintaa ja tapaamaan aktiiveja ja istumaan iltaa.

2. Junnujen omat boulderkisat 20.11. Tervetuloa kaikki junnut mukaan, kisojen osallistumismaksu 10 €, seuran junnut voivat lainata vuokrakenkiä kisoissa ilmaiseksi. Ilmoittautuminen info@oulunkiipeilykeskus.com ja lisätietoja https://oulunkiipeilykeskus.com/oulu-junnu-open-kisat/ . Tuomareita ja talkoolaisia kaivataan vielä mukaan, jos pääset apuun laita sähköpostia jussiwaara@gmail.com.

3. Talven ensimmäiset jääkiipeilykurssit on nyt aukaistu, 16-18.12. Täältä lisää infoa ja ilmoittautuminen https://www.flomembers.com/oulun-kiipeilyseura/events/register/202cb962ac59075b964b07152d234b70 Jääkiipeilyn jatkokurssi 6-8.1, täältä ilmoittautumaan:https://www.flomembers.com/oulun-kiipeilyseura/events/register/a0a080f42e6f13b3a2df133f073095dd Seuran reissut mahdollisesti samaan aikaan, jos innokkaita järjestäjiä löytyy (laita sähköpostia info@oulunkiipeilyseura.fi jos haluat olla järjestämässä seuran reissua. 

4. Seuran jääkiipeilyreissu 25-27.11 Ruotsiin, paikka vielä avoinna pakkastilanteesta riippuen. Jos reissu kiinnostaa tai kaipaat lisätietoa, laita sähköpostia juho@butterfly.vc

5. Köysitoiminnanohjaaja 1 moduuli Oulussa 25-27.11. Jos haluat oppia lisää köysitoiminnasta niin ilmoittaudu mukaan: pekka.tuomi@gmail.com

6. Nyt on juuri oikea hetki merkata ensi vuoden kalenteriin FINICE2023 kilpailut 24-26.2. Mukaan kaivataan kilpailijoita ja talkoolaisia! Tehtäviä löytyy laidasta laitaan ja yritämme tänä vuonna tehdä talkoovuoroja, jotta ei kaikkien tarvitse tehdä niin pitkiä päiviä. Jos pystyt auttamaan varainhankinnassa, ota yhteyttä pauliina.bjork@gmail.com. Jos saat uuden rahasponsorin kisoille, saat siitä itsellesi 10 % provikan, eli nyt kaikki kyselemään yhteistyökumppaneita! Pidä silmällä myös meidän kisojen nettisivuja http://finice.net

7. Seuran aktiivit ovat taas ahertaneet jäätornilla viimeisten vanhojen vanerien vaihdossa, maansiirtohommissa, jne. Hommat ovat edistyneet reippaasti, kiitos kaikille mukana olleille. Talkoot myös jatkuvat, eli jos pääset mukaan auttamaan, ota yhteyttä Markus.huhtala79@gmail.com Talkoolaisethan kiipeilevät ilmaiseksi tornilla, eli siinäkin on yksi hyvä syy osallistua :)  Jäätornilla kiipeilevät, muistattehan aina merkata käyntinne, paikalle tuodaan vihko, johon pitää merkata kaikki käynnit! Tämä on erityisen tärkeää että voidaan saada kaupungilta tukea tornille. 

8. Suomen Kiipeilyliiton Nuorisovaliokunta järjesti junnuohjaajille koulutuspäivän Tampereella. Oulun Kiipeilyseurasta 4 ohjaajaa oli mukana kuuntelemassa ja osallistumassa. Aiheina oli valmennettavien junnujen motivointi, junnujen fysiikkavalmennus ja kasvuikäisten vammat, paneelikeskustelu junnutoiminnasta, ja 3 eri workshoppia; 1. lajivoimavariaatio 2. luottamuksen, tippumisen ja rentouden harjoittelu 3. alkulämmittelyt. 

Nähdään syyskokouksessa,

Heidi

 1. Clubs autumn meeting 8.11
 2. Oulu junnu OPEN boulder competition for kids and youngsters.
 3. Ice climbing courses are open
 4. Ice climbing trip to Sweden 25-27.11
 5. Köysitoiminnanohjaaja 1 Rope activity instruction course 1 25-27.11
 6. Finice2023
 7. Ice climbing tower
 8. Youth seminar 

1. Welcome to the club’s autumn meeting on Tuesday 8.11 at 18:00 at OKK (Paakakatu 7), coffee and pastries will be served. After the official meeting, around 19:00, the evening continues with a club evening held by Markus Huhtala: Starting mountain climbing. Climbing also on the club’s turn, and sauna and hot tube available (bring your own towels). Welcome to plan the club’s activities and meet active people and enjoy for the evening.

2. Kids/youngsters own bouldering competitions 20.11. Welcome, the participation fee for the competition is €10, our juniors can borrow rental shoes for free. Registration info@oulunkiipeilykeskus.com and more information https://oulunkiipeilykeskus.com/oulu-junnu-open-kisat/. Judges and volunteers are still needed, if you can help send an email to jussiwaara@gmail.com.

3. The first ice climbing courses of the winter are now open, 16-18.12. More info and registration here https://www.flomembers.com/oulun-kiipeilyseura/events/register/202cb962ac59075b964b07152d234b70 Advanced ice climbing course 6-8.1, register here: https://www.flomembers.com/oulun-kiipeilyseura/events/register /a0a080f42e6f13b3a2df133f073095dd The club’s trips possibly at the same time, if there are enthusiastic organizers (email info@oulunkiipeilyseura.fi if you want to organize the club’s trip.)

4. The season starting ice climbing trip 25-27th November to Sweden, place still open depending on the frost situation. If you are interested in the trip or need more information, send an email to juho@butterfly.vc

5. Rope activity instructor 1 module in Oulu 25-27.11. If you want to learn more about rope activities, more info and sign up: pekka.tuomi@gmail.com

6. Now is just the right moment to mark next year’s calendar FINICE2023 competitions 24-26.2. Competitors and volunteers are needed! There are tasks all over the place and this year we are trying to do work shifts so that not everyone has to work such long days. If you can help with fundraising, contact pauliina.bjork@gmail.com. If you get a new financial sponsor for the competition, you will get a 10% bonus, so now everyone go to ask for partners! Check out our webpages http://finice.net

7. The active members of the club have been working on the ice tower again, replacing the last old plywood, some muddy work, etc. The work has progressed quickly, thanks to everyone involved. Working will continue, so if you can help, contact Markus.huhtala79@gmail.com  Volunteers climb the tower for free, so that’s one good reason to participate :) Climbers on the ice tower, remember always mark your visits, a notebook will be brought to the tower in which you must mark all visits ! This is especially important in order to get support for the tower from the city.

8. The Youth Committee of the Finnish Climbing Association organized a training day for the youth instructors in Tampere. 4 instructors from Oulu Kiipeilyseura were there to listen and participate. The topics were the motivation of youngsters, physical coaching and injuries of children of growing age, panel discussion on coach operations, and 3 different workshops; 1. strength variation 2. practice of trust, falling and relaxation 3. initial warm-ups.

See you all tomorrow,

Heidi