Skip to content
 

Jäsentiedote 6/22

Kesäinen tervehdys!

  1.  Access asiaa
  2.  Kivinen tanssi 31.5
  3.  Draikkapäivä 1.6
  4.  Boulder SM 11.6
  5.  Seuran reissu Ticinoon Sveitsiin: Aika: 2.-9.7.2022
  6.  Finice 2023 projektipäällikköä etsitään
  7.  Seuratoiminnanohjaajan terveiset

1. Kesä on koittanut, muistattehan että kaikkien putsattujen ja kehitettyjen kiipeilypaikkojen eteen on tehty valtavasti työtä. Haluamme pitää harvoista ulko kiipeilypaikoista huolta, tässä muutama tärkeä asia: Autot pysäköidään niin, että isot työkoneetkin mahtuvat ohittamaan. Kiville ja kallioille ei jätetä roskia, eikä mitään merkkejä kiipeilystä (tikkaritkin putsataan). Vältetään myös kovan melun pitämistä jos lähistöllä on taloja ja käyttäydytään kohteliaasti jos tavataan alueen asukkaita. Merikosken muurilla on alkanut remontti ja siellä kulkeminen ja kiipeily on toistaiseksi kielletty!! Ilmoitamme kun urakoitsija saa työn siihen vaiheeseen että kiipeilyä voidaan jatkaa turvallisesti. 

2. Tämän päivän 31.5. Kivinen Tanssi elokuvaan on vielä muutama paikka jäljellä klo 19.00 näytökseen. Lyhytelokuva esitetään Oulun Kiipeilykeskuksen saunatiloissa ja se on ilmainen, laita pikaisesti viestiä jos kiinnostaa tulla katsomaan Johannes Palanderin ohjaamaa kiipeilyelokuvaa Olhavalta. 

3. Keskiviikkona 1.6 Draikkapäivä tornilla (Alakyläntie 1070) klo 16-19.00. Paikanpäällä opastusta draikkailun tekniikkaa, mahdollista kokeilla draikkaamista seuran varusteilla. OKS jäsenille ilmainen, muille 10 €.  

4. Boulder SM Oulussa! Mukaan mahtuu vielä kilpailijoita ja talkoilijoita. Jos haluat mukaan talkoilemaan, ilmoittaudu täällähttps://forms.gle/T3EtiCr7THH1iipF8 Kaikkiin tehtäviin koulutetaan. Karsintoja ei pääse yleisö katsomaan, ja tuomarina näet kilpailut eturivistä, ruokaa ja iltabileet on huikea etu talkoilijoille. 

5. Seuran reissu Ticinoon Sveitsiin: Aika: 2.-9.7.2022.  Lähialueen Boulder – Cresciano, Chironico, Brione. Lähialueen Sport – Sobrio, Gribbiasco, Claro, Cresciano. Ja paljon muita paikkoja! Majoitukset hankitaan joko yhteismajoituksina tai halutessaan erikseen omissa pienemmissä porukoissa. Majoituksia löytyy mm. Airbnb:n kautta ja paikallisilta leirintäalueilta. Halutessaan voidaan varata esim. 10 hengen majoitus isommalle porukalle. Ainakin Airbnb kautta löytyy silloin hintaan 290e/henki/viikko (Airbnb Majoitus), mikäli majoituksessa on täydet 10 henkeä. Camping esimerkki Camping Bellinzona. Reissua varten on perustettu whatsapp ryhmä, johon voi liittyä tällä linkillä:
https://chat.whatsapp.com/IPvJtX7hsjg3TXYzdHyIJb Liittykää ryhmään mahd. pian, jotta majoituksista ja ajoneuvoista voi sopia ajoissa. Matkustaminen
Suositellaan lentoa Zurichiin tai Milanoon (Malpensa airport/MXP). Liikkuminen Paikan päällä on hyvä olla käytössä auto. Välimatkat ovat kohtuullisen pitkiä, joten julkisilla liikkuminen voi olla haastavaa. Vuokra-autot varataan ennakkoon sovituissa porukoissa ja kuskit sovitaan keskenään. Vuokra-auton voi vuokrata haluamastaan vuokra-auto firmasta siltä lentokentältä, johon matkustaa (Mikäli matkustat Malpensan kautta, niin Sveitsin rajalta tulee hankkia tietullimaksutarra, 40 €). Suositeltavaa ottaa autolle vakuutukset vuokrauksen ajaksi, jotta palautuksen kanssa ei tule yllätyksiä. Mikäli pääsääntöinen ajatus on mennä boulderoimaan, niin kannattaa vuokrata pädit paikan päältä tai kuljettaa mukana lentokoneessa. Pädejä on saatavilla mm. Gasthouse Edelweissistä tai Alphaboulderista. Pädien kanssa kannattaa huomioida tilan tarve auton vuokrauksessa. Toinen vaihtoehto on kuormata pädejä katolle liinalla, mutta on mahdollista, että poliisi puuttuu kuormaukseen, jos sitä ei ole tehty oikein tai laillisilla kuormaliinoilla. Seura tukee lähtijöiden yhteisruokailua etukäteen sovittuna päivänä 500 eurolla. 

6. Finice 2023 pidetään Eurooppa Cupin osakilpailuna ja SM kisana 25.2.2023 jos saamme syksyyn mennessä projektipäällikön. Seuran hallitus päättikin, että projektipäällikölle maksetaan työkorvaus vastuun ottamisesta ja tehtävän hoitamisesta. Rekryilmoitus liitteenä, ilmoittaudu itse tai vinkkaa kaverille. 

7. Seuratoiminnanohjaajan terveiset: Kevään junnuvuorot on saatu kunnialla päätökseen ja monen ryhmän kanssa kävimmekin viimeisen kerran kunniaksi ulkona kiipeilemässä. Ohjaajat tekevät arvokasta työtä junnuryhmiemme eteen, iso kiitos kaikille mukana oleville. Syksyn junnuryhmät alkavat olemaan valmiina hahmotelmina ja pian niistä tulee junnuille lisätietoa. Kiva huomata että innostus kiipeilyyn on puraissut monia ja yhä enemmän on innokaita osallistumaan junnuryhmiin useamman kerran viikossa. Myös junnuolympialaiset olivat loistava tapa nähdä eri ryhmien junnuja ja heidän vahvuuksiaan boulderilla, nopeudessa ja köysikiipeilyssä. Junnuryhmistä ja toiminnasta kysymykset voi laittaa osoitteeseen nuoriso.oulunkiipeilyseura@gmail.com Uusia junnuja otetaan myös syksyllä, ja myös uusia junnuohjaajia tarvitaan, mukaan voi tulla itselle sopivalla ohjausmäärällä, eli joka viikko ei tarvitse olla ryhmissä mukana. Ohjaamisessa apuna oleminen ei vaadi koulutusta, mutta hommaan perehdytetään. Itse olen kesälomalla 20.6-20.7, tänä aikana kysymyksiin vastailee hallitus@oulunkiipeilyseura.fi Mukavaa kesää kaikille, nähdään ulkona!

1. Summer has arrived, we want to remind that a lot of work has been done in front of all the cleaned and developed climbing spots. We want to take care of those few outdoor climbing spots, here are a few important things: Cars have to be parked so that even big work machines can pass. No rubbish is left on the rocks and cliffs, and no signs of climbing (the tickmarks is cleaned). Avoid making loud noises if there are houses nearby and behave politely if you meet residents in the area. Renovation of the Merikoski wall has begun and walking and climbing there is forbidden!! We will notify you when the contractor gets the job done so that the climbing can continue safely.

2. Today, May 31st, Kivinen tanssi short movie. There is still a few places left for the film to be screened at 7 pm. The short film will be shown in the sauna facilities of the Oulu Climbing Center and it is free of charge.

3. On Wednesday 1.6 Drytooling Day at the tower (Alakyläntie 1070) from 4 pm to 7 pm. There will be guidance on techniques, possible to try training with club equipment. Free for OKS members, 10 € for others.

4. Boulder SM in Oulu 11.6! There will still be room for competitors and volunteers. If you want to get involved, sign up here: http://forms.gle/T3EtiCr7THH1iipF8 All assignments will be trained. The qualifiers are not open to the public, and as a judge you will see competitions from the front row, food and evening parties is a huge advantage for those who help.

5. The club’s trip to Ticino, Switzerland: Time: 2-9 July 2022. Nearby Boulder – Cresciano, Chironico, Brione. Nearby Sports – Sobrio, Gribbiasco, Claro, Cresciano. And lots of other places! Accommodations are purchased either as shared accommodation or, if desired, separately in their own smaller groups. Accommodations can be found e.g. Via Airbnb and from local campsites. If desired, accommodation for 10 people can be booked for a larger group. At least through Airbnb you can find it for 290e / person / week (Airbnb Accommodation), if the accommodation is for a full 10 people. Camping example Camping Bellinzona. A whatsapp group has been set up for the trip, which can be joined at this link: https://chat.whatsapp.com/IPvJtX7hsjg3TXYzdHyIJb Join the group as soon as possible so that accommodation and vehicles can be arranged in time. Travel A flight to Zurich or Milan (Malpensa airport / MXP) is recommended. Getting around It is a good idea to have a car on site. The distances are reasonably long, so getting around in public can be challenging. Rental cars are booked in pre-arranged groups and the drivers are agreed with each other. You can rent a rental car from the rental car company of your choice from the airport you are traveling to (if you are traveling via Malpensa, you will need to get a toll sticker from the Swiss border, € 40). It is advisable to take out car insurance for the duration of the rental so that there are no surprises with the return. If the main idea is to go bouldering, then you should rent a pair on site or take it with you on the plane. Heads are available e.g. Gasthouse from Edelweiss or Alphaboulder. With pad, it is worth considering the need for space when renting a car. Another option is to load the ends on the roof with a cloth, but it is possible that the police will intervene in the loading if it has not been done correctly or with legal lanyards. The club will support the participants to eat together on a pre-arranged day for 500 euros.

6. Finice 2023 will be considered a European Cup competition and the Finnish Championships on February 25, 2023 if we get a project manager by the autumn. The board of the club decided that the project manager would be paid a little for taking responsibility and performing the task. Recruitment notice attached, sign up yourself or tip a friend.

7. Greetings from the clubs worker: The youngsters spring semester have been completed with honor and with many groups we went out for the climb. The instructors are doing valuable work for our junior groups, a big thank you to everyone involved. The autumn junior groups are starting to be ready-made sketches and more information about them will soon be available for the junior. It is nice to note that the enthusiasm for climbing has bitten many and more and more youths are eager to participate in junior groups several times a week. The Junior Olympics were also a great way to see the Juniors from different groups and their strengths in boulder, speed and rope climbing. Questions about junior groups and activities can be sent to nuoriso.oulunkiipeilyseura@gmail.com New juniors will also be admitted in the autumn, and new instructors are also needed, you can attend with a suitable number of instructors, so you don’t have to be in the groups every week if you are busy. Helping with guidance does not require training, we will brief everyone. Personally, I am on summer vacation from June 20 to July 20, during this time questions will be answered by hallitus@oulunkiipeilyseura.fi Happy summer to everyone, see you outside! Heidi