Skip to content
 

Jäsentiedote 5/22

Hei!

Hyvää vappua kaikille!

Taas on mukavasti tiedotettavaa asiaa ja tapahtumaa tulossa!

 • Kenkäpohjaus
 • Seuran kehittämispäivä
 • Junnuohjaajien ilta
 • Junnuolympialaiset 
 • Boulder SM Oulussa
 • Varustelainaus
 • Kalliokiipeily kurssit
 • UIAA:n nuorten kiipeilyleiri Ranskassa
 • Kiipeilytorni
 • Merikosken muuri
 • FINICE 2023

Kenkäpohjaus

Pohjauksessa olleet kengät ovat saapuneet takaisin  Ouluun ja vielä muutamat kenkäparit etsivät omistajaansa. Ilmoitamme tarkemman hakuajan sosiaalisen median kanavissamme. Kenkien pohjaus maksetaan haun yhteydessä. 

Seuran kehittämispäivä 7.5.2022

Jos sulla on ideoita tai intoa, kuinka seuran toimintaa voisi kehittää, tuu mukaan. Ajatus, että rennolla otteella kehitetään ja ideoidaan 7.5 noin klo 17.00 alkaen. Iltaan sisältyy yhteistä tekemistä ja saunomista. Lisätietoa voit kysellä heidi@oulunkiipeilyseura.fi

Junnuohjaajien ilta 18.5.2022

18.5 järjestetään junnuohjaajien ilta Vepsän kivellä. Luvassa makkaran paistoa nuotiolla, mukavaa yhdessäoloa ja boulderointia. 

Junnuolympialaiset 17.5.2022

OKS järjestää 17.5 junnuille omat olympialaiset. Lajiena olympialaisissa ovat boulderointi, yläköysi- ja liidikiipeily sekä nopeuskiipeily. Kisoissa myös paralympiasarja. Kaikki OKS junnut ovat tervetulleita mukaan kisaamaan! Kisat ovat täysin ilmaiset.

Kilpailuajat ja sarjat:

17.00 6 – 9 vuotiaat

17.30 10 – 14 vuotiaat

18.00 15 vuotiaista ylöspäin

Boulder SM Oulussa 11.6.2022

11.6 järjestetään Boulder SM kisat Oulussa! Jos et mene kisaamaan, tule nauttimaan kisatunnelmasta talkoillen, näin varmistat pääsyn myös kesän kovimpiin iltabileisiin.  Linkin takaa pääset täyttämään talkookyselyn ja pääset mukaan kisatunnelmaan ja autat kisojen järjestämisessä. Tehtäviä on laidasta laitaan eikä erityisosaamista vaadita https://forms.gle/T3EtiCr7THH1iipF8

Varustelainaus

Kesäkiipeilykausi alkaa pikkuhiljaa lähestyä ja kesällä on myös mahdollista vuokrata välineitä kiipeilyyn. Seuran nettisivuilta löydät vuokravälinevalikoimamme ja vuokraus hinnat sekä ehdot. 

Linkki nettisivuille:

http://oulunkiipeilys.wpengine.com/seuran-toiminta/valinevuokraus-2/

Kalliokiipeilykurssit

Kesälle on taas tarjolla kalliokiipeilykursseja. Paikkoja on vielä vapaana, mutta varaa omasi pian. 

UIAA:n nuorten kiipeilyleiri Ranskassa

Nyt on huikea mahdollisuus nuorille lähteä kansainväliselle kiipeilyleirille Ranskaan! UIAA järjestää 16-25 vuotiaille nuorille kiipeilyleirin Ransakan alpeilla 7.-12.7.2022. Lisätietoa reissusta UIAA:n nettisuvuilta osoitteesta https://theuiaa.org/youth/registration-open-for-2022-youth-climbing-camp-in-ariege/

Kiipeilytorni

Kiipeilytornin jäät ovat sulaneet nyt kokonaan ja draikkailua saa harrastaa taas tornilla vapaasti. Lisätietoa tornin käytöstä ja varustelainauksesta löydät seuran nettisivuilta.

Jäätorni: http://oulunkiipeilys.wpengine.com/jaatorni/

Välinevuokraus: http://oulunkiipeilys.wpengine.com/seuran-toiminta/valinevuokraus-2/

Merikosken muuri

Merikosken muuri on yksi Oulun kuuluisimmista kiipeilypaikoista. Tänä keväänä onkin ollut ilo kuulla, että muurilla on käynyt useita innokkaita kiipeilijöitä. Muurilla kiipeilyssä on kuitenkin noudatettava tiettyjä säännöksiä. Muurilla saa muuten kiivetä vapaasti, mutta kiipeilystä on aina ilmoitettava etukäteen voimalaitoksen palvelunumeroon. Palvelunumeron löydät voimalaitoksen portin vierestä. Seuran nettisivuilta löydät lisätietoa muurilla kiipeämisestä ja myös topon.

Merikosken muuri: http://oulunkiipeilys.wpengine.com/kiipeilypaikat/merikosken-muuri/

Kesän kiipeilyreissuilla ulkokallioilla ja luonnossa kannattaa muistaa myös käyttäytymis säännöt. Kaikkien on hyvä lukea taas musitutukseksi Suomen kiipeilyliiton ohjeistus ulkokallioilla kiipeilystä osoitteesta https://www.climbing.fi/access/access.

FINICE2023

Ensivuonna Ouluun oltaisiin kaavailemassa jääkiipeilyn Euroopan cupin osakilpailuja. Mikäli sinulla olisi kiinnostusta olla järjestämässä kisoja ja olla osana järjestelytiimiä ota yhetyttä hallitus@oulunkiipeilyseura.fi

In English

Resoled shoes

The resoled shoes  have arrived back in Oulu and the pairs of shoes  have been looking for their owner. The shoes can be picked up from OKK today and tomorrow 30.4-1.5 at 17-18. Shoes can also be applied for  2. – 3.5., but we will announce a more detailed time on our social media channels.

Club development day 7.5.2022

If you are interested to develope oks 91, come to idea evening 7.5, starting around 17.00. We will have some things to do together, having sauna and speaking about climbing. Send email heidi@oulunkiipeilyseura.fi if you are interested or want to know more.

Ohjaajailta

18.5 will be ohjaajailta. We gonna do some bouderig and frying sausages and just be together. We go to the rock named Vepsä. Send email heidi@oulunkiipeilyseura.fi if you are interested or want to know more.

Junior olympics  17.5 .2022

OKS will host its own Olympics on June 17th. The sports at the Olympics include bouldering, toprope climbing and lead climbing, and speed climbing. Also the paralympic series. All OKS juniors are welcome to compete! The competition is totally free.

Competition times and series:

17.00 6-9 years old

17.30 10 – 14 years old

18.00 15 years and up
Boulder SM in Oulu on June 11, 2022

11.6 Boulder Championships will be held in Oulu! If you don’t go to the race, come and enjoy the race atmosphere with help, this will ensure access to even the toughest evening parties of the summer. Behind the link, you can fill in a survey and get involved in the race atmosphere and help organize the race. There are side-by-side assignments and no special skills are not neded. https://forms.gle/T3EtiCr7THH1iipF8

Equipment retal

The summer climbing season is slowly approaching and in the summer it is also possible to rent equipment for climbing. On the club’s website you will find our selection of rental equipment and rental prices and terms.

Link to website: http://oulunkiipeilys.wpengine.com/seuran-toiminta/valinevuokraus-2/

Rock climbing courses

Rock climbing courses are available again in summer. There are still places available, but book yours soon.

UIAA youth climbing camp in France

Now is a great opportunity for young people to go to an international climbing camp in France! UIAA organizes a climbing camp for young people aged 16-25 in the French Alps from 7 to 12 July 2022. For more information on the trip, visit the UIAA website at https://theuiaa.org/youth/registration-open-for-2022-youth-climbing-camp-in-ariege/

Climbing tower

The ice of the climbing tower has now completely melted and you can play freely on the tower again. More information on using the tower and borrowing equipment can be found on the club’s website.

Ice Tower: http://oulunkiipeilys.wpengine.com/jaatorni/

Equipment rental: http://oulunkiipeilys.wpengine.com/seuran-toiminta/valinevuokraus-2/

Merikoski wall

Merikoski Wall is one of the most famous climbing spots in Oulu. This spring, it has been a pleasure to hear that several avid climbers have visited the wall. However, certain regulations must be observed when climbing a wall. Otherwise, you can climb freely on the wall, but you must always notify the service number of the power plant in advance. You can find the service number next to the power plant gate. You can find more information about climbing the wall and also the topo on the club’s website.

Merikoski Wall: http://oulunkiipeilys.wpengine.com/kiipeilypaikat/merikosken-muuri/

On summer climbing trips on the cliffs and in nature, it is also worth remembering the rules of conduct. It is a good idea for everyone to read the Finnish Climbing Association’s instructions on climbing on cliffs at https://www.climbing.fi/access/access
.

FINICE2023

In the first year, competitions for the European Ice Climbing Cup are planned for Oulu. If you are interested in organizing competitions and being part of the organizing team, please contact hallitus@oulunkiipeilyseura.fi